Křížení barev pro začínající chovatele

 

Mezi časté otázky začínajících chovatelů patří, s jakou jinou mohou tu či onu barvu zkřížit. Následující tabulkový výčet by jim měl poskytnout přehled o základních kombinacích barev uplatňovaných v čistokrevném chovu.

Základní pravidla:

1) První a nejlepší volba je párování zvířat stejné barvy, tedy černá s černou, buff s buff atd. Jedinou výjimkou jsou kresby šiml a dalmatin, u kterých může být s kresbou jen jeden rodič, druhý pak musí být bez kresby. I zde se ale řídíme podle základní barvy, ideální spojení je tedy např. dalmatin černá + černá.

2) Celobarevná zvířata je lépe křížit opět s celobarevnými, ale spojení s partnerem s příměsí není nijak zásadně horší, pouze se zvyšuje šance na příměs v další generaci.

3) Bikolory a trikolory křížíme raději opět s bikolory a trikolory, i zde se ale řídíme základní barvou a dále zohledňujeme poměr barev (jejich procentuální zastoupení povrchu těla).

4) Do chovu tříslové kresby (tan/lux/fox) používáme bezpříměsové partnery.

5) Zvířata v himálajské kresbě lze využít opět jen do chovu himálajců. Jsou-li do něj zapojena tmavá (černá/čokoládová/kuní) zvířata, dbáme na to, aby byla bez příměsi.

6) U barev světlé řady se vyhýbáme zvířatům s pigmentem (s výjimkou červené, u které je naopak tmavý pigment vyžadován).

 

Celý článek...

 

Změna pro pořadatele výstav od 1. 1. 2012

Prvního ledna letošního roku vstoupila v platnost novela Veterinárního zákona č. 166/1999 Sb. , ve které v §3 odstavce 1 pod písmenem e) došlo ke změně definice pojmu "svod zvířat".  Tím se nově rozumí soustředění hospodářských zvířat různých chovatelů na určeném místě a k určenému účelu (...), pro které nadále platí povinnosti dále stanovené v § 9 - Svod zvířat. Shromáždění ostatních druhů zvířat (psů, koček, ptáků, ryb, plazů, drůbeže v zájmových chovech a samozřejmě také morčat) nejsou nově považována za svod a tato ustanovení se na ně proto nevztahují.

Co konkrétně z toho vyplývá pro pořadatele výstav morčat?

Od 1. 1. 2012 nemusí pořadatel organizující výstavu/přehlídku/stolní hodnocení či jinou podobnou akci žádat Krajskou veterinární správu o stanovení podmínek svodu, jak tomu bylo doposud. Pořadatel je Krajské veterinární správě povinen pouze minimálně 14 dní před konáním akce nahlásit místo a datum konání a druh(-y) zvířat a jejich předpokládaný počet.

To ale samozřejmě neznamená, že pořadatel nesmí či nemůže veterinární podmínky či podmínky veterinární přejímky, které musí chovatel splnit, chce-li se jím pořádané akce zúčastnit, stanovit sám. Povinnost bránit vzniku a šíření nákaz a jiných onemocnění zvířat patří naopak mezi základní povinnosti chovatele.

 

 

 

Mapa chovatelských stanic v ČR


Zobrazit mapu Chovatelské stanice morčat ČR na větší mapě

Mapa zobrazuje aktivní chovy a chovatelské stanice čistokrevných morčat v České republice.

Na jejím doplňování se průběžně pracuje, nicméně máte-li pocit, že zde máte být, nejste a přitom chcete, můžete své přidání urychlit zasláním potřebných údajů (název chovu/CHS, adresa včetně čp., stručný popis chovaných plemen a barev a webadresa, je-li k dispozici) na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Z pochopitelných důvodů nejsou a nebudou přidávány "chovy" bezmyšlenkovitě produkující křížence a CHS právě založené s nula odchovy na kontě.

 

US teddy - americký teddy

Plemeno US TEDDY se řadí mezi krátkosrstá plemena, avšak jejich srst má zcela odlišnou strukturu. Mláďata mají srst vlnkovanou, v dospělosti je srst hrubá, krepovitá a roste kolmo od těla. US TEDDY jsou velmi nenároční na péči o srst a v jejich případě platí, čím méně, tím lépe. US TEDDY není vlastně vůbec nutné koupat, pokud už tak učinit musíme, pak jedině s opravdu dostatečně velkým časovým předstihem před výstavou, protože jinak by byla srst s největší pravděpodobností lehlá a měkká, což není žádoucí. Dalším řešením je použít suchý šampon v prášku (používá se na psy), morčeti srst vyčistí a přitom srst vůbec nezměkne. Pokud používáme antiparazitika, pak doporučuji jedině ve formě spreje, s pěnou mám opět negativní zkušenost, výrazně ovlivnila kvalitu srsti. Výstavní morčata je tedy dobré téměř nekoupat, a je vhodné srst pročesávat kartáčem proti směru růstu, tím se odstraní odumřelá srst a podpoří to správný směr růstu srsti.

Celý článek...

 

Genetika světlých bezpigmentových barev

Světlé bezpigmentové barvy patří mezi chovateli k nejoblíbenějším a v mnoha plemenech i k nejchovanějším. Jejich shodnou charakteristikou je nepřítomnost pigmentu (bb), zesvětlení (libovolná kombinace cd/cr/ca) a příslušnost k červeno-žluté (též světlé) barevné řadě (ee).

 

Žádaná bezpigmentovost se v genetickém zápise zaznamenává písmenky "bb" a je recesivní vůči dominantnímu pigmentu, který se označuje písmenem "B". Pigment je u těchto barev možný, ale nestandardní a zvířata s ním do chovu raději nezařazujeme; výjimkou může být zapojení těchto zvířat, jsou-li zároveň nositeli jiných žádaných vlastností, při šlechtění světlých barev v plemenech, kde se běžně nevyskytují, a podobně. Pigment může být ve fenotypu zcela zamaskován na červenookých zvířatech, protože červené oko pigment ve fenotypu redukuje, je tedy vhodné vybírat do chovu jen červenooká zvířata z ověřených bezpigmentových linií.

 

Celý článek...

 
Více článků...