Historie chovu morčat v České republice

 

Morče se v českých domácnostech, coby milý zvířecí mazlíček, vyskytuje už několik desetiletí. Když jste si ho chtěli pořídit, museli jste zajít do zverimexu. Výběru jste měli mezi krátko- a hladkosrstým a nebo roztomile střapatým zvířátkem. Ještě před pár lety si nikdo ani neuměl představit, že by morče, obyčejný hlodavec, mohlo dostávat rodokmeny jako třeba mají psi a nebo dokonce soutěžit na výstavách.

 

 

10. června 1999 se pár chovatelů v čele se Zdenkou Skopalovou, nynější posuzovatelkou morčat, rozhodlo založit sdružení s názvem „Základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců“. Původně byla Základní organizace začleněna pod okres Praha, až později se vyčlenila a dnes již funguje jako specializovaná organizace a spadá přímo pod Ústřední odbornou komisi drobných hlodavců. Už od počátku se však pro ZO zažilo označení „Klub morčat“ a je běžně používáno dodnes.

 

Pod touto záštitou „Klubu“ se konala úplně první výstava morčat ve dnech 10. – 12. 9.1999 v Lounech. Některá na ní vystavená morčata by v dnešní době neprošla ani registrací.

Od té doby se ZO rozrostla o spoustu nových chovatelů, kteří se snaží o stále lepší typovou kvalitu morčat. Křížením vznikla nová plemena i nové barvy, a nemálo chovatelů je a bylo ochotno importovat ze zahraničí. Zpočátku se pro morčata jezdilo zejména do Německa, kde začali s chovem morčat o něco dříve a dali se opravdu dovézt typově krásní jedinci. Časem přibyly importy z dalších evropských zemí (Rakouska, Anglie, Holandska), a dokonce i ze zámoří (z USA a Kanady).

Samozřejmě nezůstalo u jedné výstavy, konaly se malé i větší, každopádně vrcholem každé výstavní sezóny se stala bezesporu podzimní Speciální výstava v Praze. Vůbec první „speciálka“ se konala roku 2000 v Botanické zahradě na Slupi, morčata posuzovala paní Skopalová. O pár let později – od 6. Ročníku – se přesunula na pražské Staroměstské náměstí, do Muzea dětské kresby.

Za současných osm let, co se tato výstava koná, se mezi posuzovateli objevili i zahraniční chovatelské osobnosti, jako např. rakouský posuzovatel Franz Svec, či německý Dr. Christian Koch.

 

K chovatelům morčat se postupem času pod hlavičkou ZO začali sdružovat i chovatelé potkanů, křečků a myšek. Kromě českých chovatelů jsou členy i někteří slovenští chovatelé, protože na Slovensku dlouho specializovaná organizace pro chovatele morčat nebyla.

V roce 2009 tomu bude deset let, co se pár nadšenců rozhodlo s několika pěknými morčaty založit čistokrevný chov v České republice.

 

DCjap

spolu s DCzz a DCnaxy

17.1.2008