US teddy - americký teddy

Plemeno US TEDDY se řadí mezi krátkosrstá plemena, avšak jejich srst má zcela odlišnou strukturu. Mláďata mají srst vlnkovanou, v dospělosti je srst hrubá, krepovitá a roste kolmo od těla. US TEDDY jsou velmi nenároční na péči o srst a v jejich případě platí, čím méně, tím lépe. US TEDDY není vlastně vůbec nutné koupat, pokud už tak učinit musíme, pak jedině s opravdu dostatečně velkým časovým předstihem před výstavou, protože jinak by byla srst s největší pravděpodobností lehlá a měkká, což není žádoucí. Dalším řešením je použít suchý šampon v prášku (používá se na psy), morčeti srst vyčistí a přitom srst vůbec nezměkne. Pokud používáme antiparazitika, pak doporučuji jedině ve formě spreje, s pěnou mám opět negativní zkušenost, výrazně ovlivnila kvalitu srsti. Výstavní morčata je tedy dobré téměř nekoupat, a je vhodné srst pročesávat kartáčem proti směru růstu, tím se odstraní odumřelá srst a podpoří to správný směr růstu srsti.

Se strukturou srsti také souvisí problém, který se občas vyskytne u mláďat. Mláďata mají někdy v oblasti očí hodně zvlněnou srst a ta může zasahovat do oka, které je pak podrážděné a tvoří se na oku zákal. Dalším problémem může být vchlípené víčko, které se dle mých zkušeností častěji vyskytuje u plemen se zvlněnou nebo krepovitou srstí. Oba dva oční problémy jsou poměrně dobře řešitelné – obvykle postačí mast Ophtalmo framykoin, růstem se ve většině případů víčko samo srovná.

Jak už bylo řečeno, US TEDDY má zvláštní strukturu srsti, což je hlavní specifikum plemene a tak by především k tomuto měl být v chovu kladen důraz. Tedy je důležité do chovu vybírat jedince jen s opravdu kvalitní srstí, v případě, že jeden z rodičovského páru má kvalitu srsti horší, pak je nutné vybírat partnera se srstí nadprůměrně kvalitní. Zejména dříve, když nebyla chovná základna tak velká, se do chovu zařazovali i jedinci hladkosrstí s ATG, myslím, že pokud takový jedinec měl US TEDDY rodiče s kvalitní srstí, pak jeho zařazení do chovu nemá negativní vliv na strukturu srsti v dalších generacích. V dnešní době se už hladkosrstí s ATG zařazují do chovu plemene US TEDDY sporadicky a jen v případě, že chce chovatel mít odchovy US TEDDY v nějakém méně obvyklém zbarvení.


samička US teddy - dospělá

detail srsti

tatáž samička těsně po narození

a stejná samička cca v 6 týdnech

DCeve