Plíseň - banalita nebo závažný problém?

Většina chovatelů by na úvodní otázku jistě odpověděla – banalita, která trošku znepříjemňuje prodej mláďat a vystavování, alespoň já mám z mnoha chovatelů poslední dobou takový pocit, ale bohužel pravda je úplně jinde. Pokusím se trochu problematiku „plísní“ přiblížit.

Plíseň (dermatomykóza, dermatofytóza) je kožní onemocnění způsobené mykotickými agens (původci), nejčastěji Microsporum canis a Trichophyton metagrophytes, původců je mnohem více, ale jejich výskyt je oproti jmenovaným spíše zanedbatelný. Dermatofytické plísně se živí keratinem a žijí na chlupech, drápcích a kůži. 
Přenáší se buď přímým kontaktem nebo zprostředkovaně přes chovatelské pomůcky (hřeben, misky, gumičky atd.). Významnými přenašeči jsou tzv. asymptomní nosiči, což jsou jedinci, na kterých nejsou viditelné žádné příznaky postižení, ale plíseň rozšiřují. Častěji se jedná o dlouhosrstá zvířata, ale ani krátkosrstá nemusí být výjimkou. Díky tomu může být dobrý skutek prezentovaný uskutečněním krytí (ať zapůjčením samečka nebo přijmutím samičky) velmi nepříjemně potrestán. 
Spory v prostředí navíc dokáží přežít i několik let!

K rozvinutí onemocnění je několik pro plísně příznivých podmínek:

  • Oslabení imunity – nemoci, stres (nedostatečná péče a krmení, nedostatek vitaminů, přeplněné a nedostatečně čištěné boxy, časté transporty, vystavování), podvýživa či obezita, březost, porod, laktace, všechna mláďata do 2 – 3 měsíců nebo velmi stará zvířata
  • Mechanické nebo chemické (např. amoniakem uvolňovaným z moči) podráždění kůže
  • Jiné kožní onemocnění – především všenky a svrab

Po přenosu již za 6 hodin začnou spory klíčit a do 1 – 6 (i více) týdnů se objeví první příznaky. Za typické se považují kruhová ložiska s vypadanou nebo ulámanou srstí a s šedobílými šupinkami na kůži, vše může být ohraničeno načervenalým lemem.Lokalizace je často na nose, okolo očí, na uších, ale může se objevit prakticky kdekoli po těle. Ve většině případů, ale typické změny nejsou přítomny a můžeme pozorovat jen mírné prořídnutí srsti nebo po jejím rozhrnutí, načervenalá místa s nebo i bez šupinek.

Mírné vypadání srsti. Takto plíseň obvykle začíná:

Typický nález plísně u morčete:

Sekundární infekce na kůži ucha:

Infekční stadia jsou přítomna na chlupech a kůži, proto se doporučuje postižené zvíře ostříhat a srst zlikvidovat (nejlépe spálením). Poté se přistupuje k léčbě buď lokálními preparáty s účinnými látkami – ketokonazol, klotrimazol, mikonazol, enilkonazol nebo v indikovaných případech i celkovými antimykotiky s obsahem ketokonazolu anebo itrakonazolu. Délka aplikace je minimálně 6 – 8 týdnů, ale může být i prodloužena. Po vymizení příznaků nebo po negativním kultivačním vyšetření se musí ještě 14 dní antimykotika podávat, teprve poté lze aplikaci ukončit. 
Pro nepřítele léků je povzbuzující informace, že existuje možnost samovyhojení bez jakékoli aplikace léků, ale až za několik měsíců a let, bohužel po celou dobu je zvíře infekční. Takže se samozřejmě nedoporučuje čekat až vše vyřeší příroda, protože dříve by vás asi začal řešit státní úředník. 
Samozřejmou součástí léčby je asanace prostředí a pomůcek pomocí Ajatinu (minimálně s obsahem účinné látky 1 – 4%). U pomůcek (domečky, hřebeny, mističky atd.) je možná sterilizace varem po 2 hodiny, ale nejlepším řešením je spíše likvidace.

Prevence:

  • Základní osobní hygiena a péče o morčata, tzn. v dobrém celkovém zdravotním stavu a kondici, bez vnějších parazitů. Pravidelná kontrola všech svých zvířat (to neplatí samozřejmě jen pro plísňová onemocnění, ale obecně).
  • Zajistit vhodné prostředí pro chov morčat – pravidelná výměna podestýlky, čištění a dezinfekce ubikací, snížit stresové faktory na minimum, hlavně se to týká většího počtu morčat na plochu a tím jejich časté konflikty.
  • Karanténa nově příchozích ke snížení rizika zavlečení plísní přes asymptomní nosiče. Délka trvání pobytu by měla být v ideálním případě minimálně měsíc. Nebo je řešením u nově příchozích zvířat nechat provést kultivační vyšetření.

A proč jsem nepřátelům léků vyhrožovala úředníky? Plíseň je ZOONÓZA, tzn. že je přenosná na člověka, především na děti a imunitně oslabené jedince, kterým může být každý, zejména v období plískanic, chřipek a při stresujícím způsobu života. Na kůži se potom objeví zpočátku malý načervenalý flíček, na kterém mohou i nemusí být šupinky a může i nemusí svědit. Pozvolna se z něho stává větší a větší, často se sekundární bakteriální infekcí a objeví se problém, který vás zaměstná na několik týdnů. Jelikož se jedná o zoonózu, existuje zde zákonná povinnost hlášení příslušným úřadům!

Takže už znáte správnou odpověď na otázku v nadpisu tohoto článku?

K jeho napsání mne přivedla maminka jedné školačky, která toužila po zvířátku tak moc, že jí rodiče nakonec pořídili morčátko. Protože nechtěli nic riskovat, rozhodli se, že mazlíka koupí u chovatele, neboť chtěli mít jistotu, že bude morče zdravé a budou o něm vědět více, než že stojí 90Kč a žilo v kleci s králíčkem, který byl na prodej za 200Kč. 
Při přebírání morčete jim sice bylo trošku divné, že má jejich nový člen rodiny na oušku takové bílé šupinky, ale zkušená chovatelka je ujistila, že to nic není a že se nemusí ničeho obávat, protože morče několikrát "odčervila" a "naočkovala". 
Morčátko tedy donesli domů a vše zpočátku vypadalo v pořádku, během pár dnů se ale množství šupinek na oušku zvyšovalo a začaly se objevovat stroupky, ve stejnou dobu se i holčičce, která o svého nového miláčka vzorně pečovala, objevil malý flíček na obličeji. A tak maminka na nic nečekala a oba své svěřence zavedla k příslušným lékařům. U obou, jak dětské lékařky, tak u veterináře, se dozvěděla, že se jedná o plíseň. Tu holčička získala od svého morčátka, které již bylo infikované v době předání. Je to opravdu smutné, protože takováto "chovatelka" ničí jméno všech poctivých chovatelů.

Té maminky mi bylo opravdu líto, protože jak říkala, naletěla zkušené chovatelce (nebudu ji jmenovat, ale chová velmi dlouho a prodává také velmi dlouho, takže moc dobře ví, co plíseň je). Když jí to psala, tak dostala odpověď, že určitě si to zavinili sami špatnou péčí. Protože ona žádnou plíseň v chovu nikdy neměla a nemá. Takže to prý měla holčička a přenesla na morče. Prostě tomu nepřikládá vůbec žádný význam a ani nechce nést žádnou odpovědnost.

DCpicco
5.2.2008