Cestování s morčaty

Každého z nás to jistě někdy potkalo. 
Někdo jede s morčátkem na víkend k babičce, někdo na veterinu, někdo cestuje přes celou republiku třeba na výstavu a jiný zase za vysněným morčecím partnerem veze protějšek. Také musím zmínit i cestování morčátek která dráhou nebo chovatelům "z ruky do ruky" putují do nových domovů. 
Pro každé morčí je určitě lepší nikam nejezdit, sedět doma v teploučkém pelíšku a nacpávat se oblíbenou mňamkou. Bohužel, někdy se cestování prostě nevyhneme. 
Proto si ukážeme názorně v čem při jaké příležitosti morčátka převážet.

1.) Cestování na krátké tratě...veterina, venčení....
Pokud je morčátko zvyklé a opravdu necestujeme daleko, je ideální kapsička klokánka, k zavěšení na tělo. Máme o morčátku absolutní přehled a jsme s ním stále v kontaktu, což u něj snižuje případný stres. Klokánku doporučuji opravdu na kratší cestování, ať už kvůli pohodlí morčátka, tak i našeho. (taková pročůraná klokánka na klíně asi není úplně IN :o))

2.) Cestování na delší tratě automobilem, pěšky, vlakem-jako zavazadlo....atd.
Pro tyto účely se dnes nabízí obrovské kvantum různých přepravek snad ve všech barvách a velikostech. 
Přepravku volíme podle velikosti a počtu morčí a dbáme na její pohodlí a vzdušnost. Prostě aby se v ní morčátko cítilo fajn. Jako podestýlka se dají dát hobliny, seno, travička ale někdo dává také ručník nebo třeba štěněcí plenky. Plenky jsou ideální proto, že nepráší, výborně absorbují moč a nenadělají nepořádek jako třeba hobliny, které se můžou z přepravky sypat. 
Takové cestování je pro morčí asi nejpohodlnější. Může si pohajat, pospinkat, nebo se nabaštit předložených pochoutek. 
Samozřejmě že i v té nej nej přepravce musíme morčátko kontrolovat a během cesty na něj dohlížet.

3.) Cestování prostřednictvím kurýra ČD
Takto cestují morčí většinou na delší nebo i velmi dlouhé tratě. 
Lidé je většinou nabalí do lepenkové bedny, dají podestýlku a papání, vyplní transportní doklady a po dohodě s přebírajícím na konci trati morčátko svěřuje do péče zaměstnanců dráhy. 
Já toto cestování nemám ráda, i když chápu, že se mu občas prostě nedá vyhnout. Nevýhodou je, že pokud jede morčí opravdu na "konec světa", je často překládáno na několik vlaků a cestuje třeba celý den. Na krabici je sice udáno, že obsahuje živé zvíře, ale už jsem sama viděla jak zaměstnanec takovým balíčkem otáčí na všechny strany a pak jej na přestupu hází z vozíku pro zavazadla kolegovi z jiného vlaku, aby urychlil nakládání. 
No milí chovatelé a majitelé je na Vás zvážit, je-li tato velmi stresující možnost transportu opravdu tou jedinou možností cestování Vašeho morčátka.

4.) Z ruky do ruky
Morčátko můžeme svěřit také chovatelům kteří pravidelně cestují na morčecí akce a přitom šněrují republiku sem a tam. Za malinký proviant...čokoládu nebo kokino pro morčí, mohou tito lidé při svých cestách přesouvat morčátka s bodu A do bodu B. 
Tenhle druh dopravy je levný rychlý a bezpečný. Chovatelé vědí jak se o morčí cestou postarat a jak reagovat na případné potíže. Morčí s nimi cestují pohodlně, nakrmené a v bezpečí. Vážení chovatelé převážeči, děkujeme Vám za to že jste. Bez Vás by to nešlo :o)

DCiz
20.7.2008