Odchov mláďat bez matky

Přijdete o samičku a zůstanou vám po ní sirotci. Nebo samička žije, možná i o mláďata pečuje, ale nemá mléko. Pak nezbývá, než zajistit mláďatům baštu jinak.

Nejlepší řešení je VŽDY najít jim kojnou.

Ať se budete snažit sebevíc, nemůžete dát mláděti to, co mu dá morčecí máma. Pokud jste ovšem obvolali všechny známé chovatele a samici jste nesehnali, musíte se starat vy.

Budu zde mluvit z vlastní zkušenosti. Čerpala jsem z různých pramenů a ne všechny rady, které jsem porůznu nacházela, se mi v praxi osvědčily.

Zůstala-li mláďata bez matky, musíte řešit v první řadě to, jak udržet mláďata v teple - ano, ještě předtím, než do něj začnete cpát nějaké jídlo. Organismus mláděte starého několik dní nebo dokonce jen několik hodin, je velmi citlivý na změny teploty, nemá dostatečnou schopnost termoregulace - může velice snadno i ve zdánlivě teplém prostředí dojít k prochladnutí, které by bylo pro malé morčátko osudné. Proto na první místo ze všeho dávám udržení tepla. Zkoušela jsem leccos, nakonec nejlepší byla pet láhev od "vittelky" - má výhodu, že je hranatá, nebude se kutálet a mláďata jsou v relativním bezpečí - láhev jsem zabalila do papírových ručníků a při každém krmení jsem ji naplnila teplou vodou. 
Vypadalo to takhle:

 

Když máme miminka v teple, začneme se poohlížet, čím je nakrmit. Nejdřív tedy obtelefonujeme všechny chovatele, kteří jsou v dosahu, zda by někdo neposkytl mláďatům mléčný bar v podobě kojící samičky, jak jsem psala už výše. Když Vám dojde kredit nebo kontakty na chovatele, tak se budete muset pustit do přípravy umělého krmení.

Na prvním místě budu jmenovat mléko pro koťata bez mámy - mě se osvědčilo naprosto bezkonkurenčně. Mám vyzkoušené dvě značky - Beaphar a Gimborn. S Beapharem jsem dokrmovala už více slabších mláďat a nikdy s ním nebyl problém, ovšem sirotkové úplně bez mámy po něm po několika dnech dostali urputný průjem. Vyměnila jsem ho proto za mléko značky Gimborn a už zůstala věrná tomu. Samozřejmě tak malá mláďata jsou náchylná a průjem mohlo způsobit klidně něco jiného, ale později mi moji negativní zkušenost potvrdily další chovatelky, proto už bych Beaphar pro sirotky morčat nedoporučovala; může to být kvalitní krmení pro koťata, ale morčatům sedět nemusí. 
Návod na přípravu mlíčka je vždy uveden na krabici, je stejný jako pro koťata a upřímně doporučuji ho dodržovat i co se týká délky skladování již hotového mléka.

Dalším často doporučovaným "receptem" pro morčecí sirotky je nízkotučný bílý jogurt zředěný vodou a doslazený glukopurem
V době, kdy moji sirotkové dostali průjem po tom kočičím mléku jsem zkoušela actimel s glukopurem - chvíli to vypadalo, že jim to i pomáhá, ale pak opět dostali průjem. Myslím, že je to dobrá varianta, ale těm mým, co měli už zažívací problémy, to prostě nesedlo.

Stejně tak jim ale nesedla ani mnoha chovateli doporučovaná kašička zvaná "Borisovka". Recept na ní jsem našla na stránkách CHS Velvet: 
- 48 dílů plnotučného mléka 
- 36 dílů nízkotučného tvarohu 
- 6 dílů smetany (sladká smetana, v modrém kelímku) 
- 2 díly žloutku 
- 1 díl oleje (podporuje vylučování, při průjmu méně) 
Vím o mláďatech, které tahle kašička zachránila. Proto jí zde uvádím a také doporučuji. Ale jak jsem si sama vyzkoušela, ani ta v jejím případě není úspěch zaručený.

Dalším receptem je neslazené kondenzované mléko light zředěné vodou (1:1), je dobré dosladit ho glukopurem - miminům více chutná a dodává energii.

Při dokrmování mláďat je třeba dbát také na dostatek vitamínů - obzvláště vitaminu C.

Každopádně i když máte osiřelá mláďátka odkázaná na umělé krmení, nezapomínejte, že už pár hodin po narození jsou schopná uždibovat "dospěláckou" baštu, takže jim určitě nechte k dispozici nějakou zeleninku, směs, seno, prostě všechno co dostávají jejich dospěli kamarádi.

 

A teď něco k tomu jak vlastně krmit. Vyzkoušela jsem všechno možné od kapátka (asi jsem nešikovná, s tím mi to nešlo vůbec), přes mazničku - šikovná věc, doporčuji hlavně těm, kteří ještě nemají cit pro manipulaci s injekční stříkačkou, na druhou stranu - strašně špatně se z ní vymývají zbytky mléka a skončila jsem u standardního a nejsnáze dosažitelného způsobu, kterým je krmení injekční stříkačkou bez jehly. 
Ze všech stříkaček se mi nejlépe krmilo "inzulínkou" - úzká tenká stříkačka o obsahu 1ml, ale špatně se shání, v poslední době už se inzulínky dělají jen s jehlou. Z některých jde jehla snadno vytáhnout, ale z většiny ne. Pak dobře poslouží i 2ml stříkačka. Když jsem si z veteriny odnášela sirotky, poradili mi tam jednu moc šikovnou věc - hlavně pro ta úplně nejmenší mláďata -jedná se o kanylu, ze které se vytáhne jehla, a gumová hadička se odstřihne. 
Jak to vypadá je vidět zde na obrázku:

Je to šikovné pro ta nejmenší mláďata, než se sama naučí pít ze stříkačky - z kanyly tečou opravdu jen kapičky mléka, naprosto se tak minimalizuje život ohrožující nebezpečí, že mládě mléko vdechne.

Asi je každému jasné, že mlíčko by nemělo být ani horké ani moc studené - ideální teplotu krmení poznáte lehce - když si kápnete mlíčko na ruku, nesmíte nic cítit - ani chlad ani teplo.

 

Další důležitou otázkou je, jak často krmit. Uvádí se, že první týden je třeba krmit každé dvě hodiny, později je možné intervaly prodlužovat. Při jednom krmení by mládě mělo vypít zpočátku tak 1ml později asi 2 ml, víc ne, protože má ještě malý obsah žaludku.

Co se intervalů týká - já osobně doporučuju krmit spíš častěji - podle chuti mláďat. Mám smutnou zkušenost s tím, že mládě dostávalo pít po dvou hodinách, ale jak už bylo hladové, hltalo a při tom mlíko vdechlo a to se mu stalo osudným. Proto doporučuji krmit častěji, pokud má mládě chuť a mlíko opravdu hltá.

 

Kromě krmení je třeba myslet ještě na další věc: Maminka mláďatům olizuje bříško a zadeček - podporuje tím správné zažívání a vyměšování - ani na to by chovatel jakožto náhradní morčecí máma neměl zapomínat. Teda ne zrovna doslova - postačímasírování bříška jemným hadříkem. Je to opravdu důležité, předejdete tak trávicím problémům, které pro slabé mládě mohou být závažným problémem. 
S tím také souvisí další věc. Mládě by mělo mít dostatek možnosti pohybu, i ten stimuluje správné trávení.

Mláďata se velice ráda a důkladně od mlíka upatlají a jsou celá ulepená. A mlíčko dobře drží, mláďata nemůžeme máčet… Fígl jak na to - máte-li v rodině člověčí miminko - pravděpodobně používáte vlhčené ubrousky - výborná věc i na morčecí miminka :o)

 

Na závěr vám ještě řeknu o problémech, se kterými jsem se setkala a jak jsem se s nimi vypořádala.

Především asi leckterého chovatele by lehce vyděsilo, že mrně na umělém mléce může přijít o svojí krásnou miminkovskou srst a být třeba i skoro úplně holé
Takže se nelekejte, pokud mládě přijde o kožíšek - ten doroste, až zdolá ostatní překážky.

Sledujte jeho trávení a dávejte velký pozor na průjem. Průjem může být a často bývá pro mládě v prvních dnech života smrtelný. Nedokážu jednoznačně poradit, co dělat, když se průjem objeví. Může být řada příčin a určit tu správnou je problém. Každopádně dodávejte probiotika. Ta mohou být buď v podobě bílého netučného jogurtu s živou kulturou nebo actimelu - tyto výrobky však obsahují i laktozu, která jak se domnívám dělala problém mému sirotkovi. Bojovali jsme s průjmem urputně, zkoušeli právě i actimel, ale výsledky nebyly příliš znát, až se nám podařilo ho zdolat dodáváním probiotik v podobě Probican pasty. Dalším probiotickým přípravkem je hylak. 
Stejně tak může být problémem i zácpa - od té se prckovi nejspíš pomůžete právě výše uvedeným masírováním bříška a pohybem. Krmíte-li "borisovkou" zkuste dát trochu větší podíl oleje.

A na závěr bych chtěla ještě vyvrátit mezi chovateli převládající názor, že uměle krmené mládě se samo "odstaví", ztratí sací reflex a od samice už se nikdy nenapije. 
Malého sirotka Hurvínka jsem našla ve věku 16ti dní, po té, co minimálně 10 dní nepil od samice (po většinu té doby naprosto prokazatelně, protože jsem doma žádnou kojící samici v té době neměla), takhle:

To byl jeden z těch nejhezčích okamžiků, který jsem za dobu, co chovám morčata zažila. Mládě, které si vybojovalo místo na tomhle světě přes to všechno trápení, co ho od narození potkalo. 
Hurvínek je v době, kdy píšu tento článek už mnohonásobným otcem - mimo jiné to, že přežil, změnilo tehdy mé chovatelské plány a dospělo až k tomu, že jsem mu jednoho krásného dne půjčila tan coronetku, která za 68 dní porodila tan peruánku, první nebo jednu z prvních svého druhu a zbarvení v ČR.

DCnaxy
2008