„Všenky? To neřeším!“

Všichni s touto odpovědí by jistě potěšili imaginárního morčáka s všenkami s rodokmenem, který je nešťastný z jejich likvidace, když si je importuje a šlechtí (viz článek v rubrice Funny). 
Nyní již vážně. Všenky problémem jsou a ten, kdo k němu přistupuje s laxností, by zasloužil na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, když vám v kožíšku (resp. ve vlasech) pobíhají čiperná zvířátka.

Snad každý majitel morčátka se s těmito malinkými kožními parazity setkal, přinesl si je s novým mazlíčkem (balení více v jednom), z výstavy, registrace či z krytí, možností je celá řada. Ti zodpovědní se s nimi poprali a ví, že zbavit se všenek, chce opravdu nemalé úsilí a také nemalé finanční prostředky. Těm nezodpovědným je to jedno, protože na všenky se neumírá, neohrožují „výrobu mláďat“ a nejsou přenosné na lidi. Dokonce vznikala petice k povolení vystavování morčat se všenkami, naštěstí se nenašlo moc příznivců, kteří by ji podpořili. Stále existují majitelé morčat, kterým záleží na zdraví a spokojenosti jejich svěřenců. A ti ostatní ať si raději pořídí morčátka plyšová, v poslední době je jich v hračkářství dost. 


Všenka pod mikroskopem
(mrtvá všenka - chovatelka s mikroskopem 
nenašla doma živý exemplář :o))

Hnidy nalepené na chlupech
- typický příznak přítomnosti všenek

Všenky se řadí do řádu Mallophaga, v anglických textech se označují jako biting nebo running lice. Častěji se můžeme setkat s Gliricola porcelli (1 – 1,5 mm), méně potom s Gyropus ovalis (1 – 1,2 mm), velmi vzácně s Trimenopon hispidum. Na morčeti je nalezneme buď jako rychle se pohybující šedobílé jedince nebo ve formě vajíček (hnid) nalepených na chlupech. Dospělci a nymfy (jsou stejné, jen mnohem menší) jsou bezkřídlé, mají zploštělé tělo se širokou hlavou a s končetinami opatřenými mohutnými drápky, které jim umožňují rychlý pohyb v srsti. Díky nim se všenky velmi špatně mechanicky odstraňují z chlupu (někdy ani kartáč nepomůže). Živí se kožními šupinami a sekrety kožních žláz, napomáhá jim v tom enzym keratinkináza, která štěpí, jak již její název říká, kožní keratin. Samičky za svůj život vyprodukují 200 – 300 vajíček, lepí je pomocí sekretu speciálních žláz na jednotlivé chlupy. Měří okolo 0,5 mm a jsou opatřena víčkem. Zpočátku mají bělavou barvu, později tmavnou. Další vývoj probíhá jako proměna nedokonalá, tzn. že se z vajíček vylíhnou larvy a nymfy již podobné dospělcům. Celkový vývoj trvá 2 – 3 týdny.

Všenky jsou druhově specifické, tzn. že k mezidruhovému přenosu (na člověka, psa či kočku) nedochází. Za to z morčete na morče velmi snadno. V prostředí přežívají velmi krátce, 1 – 2 dny, díky tomu nebývá seno, podestýlka (samozřejmě jestliže se zde krátce předtím neprohánělo morče s parazity) zdrojem nákazy. Pachatelem bývají samotná morčata při přímém kontaktu, nebo nepřímo přes hřebeny, kartáče, ruce či oblečení osob, které přišly bezprostředně do kontaktu s postiženým zvířetem (takže také posuzovací podložka na výstave po morčeti nezodpovědného vystavovatele atd.).

Nejčastěji bývají postižena zvířata oslabená nebo mladá, ale ani morčata v plné kondici nemusí být při silné invazi ušetřena. Rychlý pohyb a „okusování“ povrchových vrstev kůže způsobuje svědivost, která vede k drobným oděrkám díky drbání a otírání. Tyto ranky se snadno infikují a vzniká zánět kůže (narušení ochranné funkce kůže může vést k rozvoji plísní či svrabu). Nejdůležitější známkou přítomnosti všenek je nález hnid na chlupech. Nejlépe se hledají na zadní části těla nebo v rozetách po odhrnutí srsti, samozřejmě se mohou rozšířit na celé morče. Živé všenky vídáme při větším napadení, jsou velmi rychlé a po rozhrnutí srsti se snaží co nejrychleji ukrýt, proto je nemusíme vždy spatřit. Velmi dobře jsou hnidy či dospělci viditelní na černé, bílé, krémové barvě, obtížně potom na aguti, některých argente či oranžové, béžové.

Na trhu je mnoho přípravků, v různých formách (spray, spot on, pudr), které můžeme na všenky použít. Dávkování by měl vždy určit veterinární lékař.

  • Selamectin (STRONGHOLD) – výborný přípravek, který se aplikuje přímo na kůži (neměla by být vlhká) za krkem. Účinnost je 1 měsíc, lze ho použít i pro březí a kojící samice nebo mláďata nad 6 týdnů. Jeho největší nevýhodou je vysoká pořizovací cena.
  • Imidacloprid + Permethrin (ADVANTIX) – opět spot on s účinností 1 měsíc
  • Metrifonát (ARPALIT) – neměl by se používat u kojících a u mláďat do 4 týdnů
  • Permethrin (DIFFUSIL V – MR, BIOKILL) – opět by se neměl používat na březí, mláďata do 4 týdnů. Lze je použít na ošetření prostředí (klece, boxy)
  • Propoxur (BOLFO spray, pudr) – nutnost opakování ošetření po 2 – 3 týdnech.
  • Fipronil (FRONTLINE spray, spot on) – nedoporučuje se koupání 48 hodin před a po ošetření, účinná látka se šíří v kožním mazu, který koupáním v šamponu odstraníme a přípravek ztrácí účinnost. U spraye je nutné dbát na správné dávkování (u 100ml je 6 stisků – 3ml/kg, u 250ml jsou 2 stisky/kg) a aplikaci. U dlouhosrstých se používá 2x větší množství. Stříká se ze vzdálenosti 10 – 20cm za současného použití kartáče, hřebenu. Srst musí být navlhčena, co nejrovnoměrněji. Okolo očí a na hlavě použijeme vatičku nebo rukavice a přípravek vetřeme do srsti, aby se dostal ke kůži. Ošetření je nutné po 2 – 3 týdnech zopakovat (kvůli vývojovému cyklu parazitů).

Nesmíme zapomenout, že pouze jednorázové přeléčení zvířete nestačí. Velmi důležitou součástí likvidace všenek je mechanické odstranění hnid! Kromě toho je nutné vystříkat klece či boxy antiparazitárními přípravky (Diffusil V-MR, Biokill, Jacutin apod.). A nakonec nesmíme opomenout ošetřit VŠECHNA zvířata v chovu! Ošetření je nezbytné opakovat podle zvoleného přípravku v intervalu 2 – 4 týdnů, aby se zlikvidovala mladší a vylíhlá stadia všenek, která jsou vůči přípravkům mnohem odolnější než dospělci.

Byla bych ráda, kdyby tento článek přispěl k menší osvětě a všenky se v chovech staly vymírajícím druhem.

DCpicco
31.3.2008