„Jak je ten svět malej"

Ráda bych tento zážitek napsala jako varování pro české chovatele. Před časem jsem dostala nabídku od jedné české chovatelky exportovat skinny morčátka do Německa, to mě zaujalo, takže česká chovatelka vše domluvila s jakousi německou chovatelkou Brit.

Po cca měsíci od domluvy nastal den D, na hlavním nádraží jsem byla v domluvený čas - spolu se skupinkou českých chovatelů. To se ovšem nedalo říct o německé chovatelce, ta dorazila až o hodinu později. Jaké bylo pak moje překvapení, když jsem místo Brit uviděla mě dobře známou Doreen Pfutzenreuter, u které jsem několikrát pro morčata byla. Nevím, jestli byla překvapená i Doreen, nicméně stále se prezentovala jako Brit. Předání morčat proběhlo v pořádku, i když kvalita morčat, která vezla chovatelům do ČR, zdaleka neodpovídalo tomu, jak morčata prezentovala. Stručně řečeno – fotografka je to velice dobrá.

Proč se prezentovala pod jiným jménem, mi bylo ihned jasné, mojí kamarádce chovatelce dluží nemalou částku a jak jsem se dozvěděla, ne jen jí. České chovatelky poslaly Doreen („Brit“) skinny morčata kurýrem do Německa, ale už se nikdy nedočkaly připsání peněz na svůj účet. Takže můžu být ráda, že já i ostatní chovatelé jsme tentokrát peníze za svá morčata dostali ihned. Velmi mě ale překvapilo, jak je německá chovatelka Doreen vynalézavá, když byla upozorněna na jisté nejasnosti, tak tvrdila, že Doreen je její sestra ? a že o jejich „problémech“ v ČR ví… Je zajímavé, že ta „sestra“ má stejnou dceru i manžela - možná by si tedy měla osvojit i dluhy své údajné sestry.

Z toho plyne malé ponaučení, že ne všichni němečtí chovatelé jsou solidní a je třeba si dávat pozor, komu své cenné odchovy pošleme bez předchozí platby, aby se z nás Čechů nestali sponzoři německého chovu.

pro DailyCavy Eva Dýnková 
2.3.2008