Morče dětem, aneb láska s rizikem

Dát, či nedat? Toť otázka, nebo spíš určitý risk, který se může, ale i nemusí, vyplatit. 
Začíná to neškodným „Můžu?“ a občas končí „Kam s ním“. Jenomže dá se tomu vůbec nějak předejít, odhadnout míru tohoto rizika? Morče se všeobecně dožívá pěti, sedmi let a za tu dobu se dokáže dítě obrátit naprosto jiným směrem. Najednou je z bílé černá, a z milého morčete otravný parazit. 
Abych ale nekřivdila všem dětem – jsou i tací, kteří dávají svému kamarádovi, co mu na očích vidí, kapesné utratí za všemožné pamlsky, „kamarádí se s veterinářem“...

Při prodeji se samozřejmě ptáte, či ptáme, do jakých podmínek morčátko jde, zda-li rodiče souhlasí a jsou ochotni eventuálně převzít zodpovědnost a starost o něj, ale už se nedozvíme, jak tomu skutečně je. Pokud ovšem nesedneme do auta, a nejedeme morčátko zkontrolovat – ale ruku na srdce, kdo z chovatelů to kdy udělal. 
A co udělat víc? Leda popřemýšlet, zda-li má 10tileté dítě tolik rozumu a zodpovědnosti, aby se na pár let zavázalo pečovat o zvíře, které na něm bude naprosto závislé. 
Svěřit jakékoliv zvíře do rukou dětem všeobecně znamená dát ho jeho rodičům, protože oni tak jako tak musí po určité době připomínat čištění, nakupovat jídlo, nebo hradit veterinární ošetření. To v tom lepším případě. 
V tom horším se rodiče od zvířete úplně distancují. A potom se v inzerátech objevují texty jako: „Z rodinných důvodů“, nebo „z nedostatku času“ prodám či daruji dospělé morče... Jenomže kdo je ochotný si takovéhle zvíře vzít? Už není maličké a roztomilé. Chovatel, ač se při prodeji hlásí sebevíc o předkupní právo, má málokdy dost prostoru, a někdo cizí si radši koupí svoje maličké a roztomilé. Prostě co pak s takovým morčetem, o které vlastně vůbec nikdo nestojí? 
Dožije u původních majitelů, naprosto bez zájmu – jednou denně mu hodí jídlo, když začne páchnout, tak ho vyčistí. A nebo skončí vypuštěné někam do lesa, v krabici u popelnice, ve zverimexu - možná s vroucím přáním dotyčného děcka, aby se dostalo do lepších rukou.

Péče o zvíře se někdy doporučuje jako pomůcka při výchově dětí, ale stojí to vážně za to?

Focení ilustrativních snímků přežila obě morčata bez úhony :o)

DCzz
14.1.2008