Rozhovory

Interview s Hubertem

Redaktor Daily Cavy (dále jen DC):Dobrý den, chtěla jsem Vás, jako zástupce plemene skinny, požádat za redakci DailyCavy o krátký rozhovor. Pokud by Vám to tedy nevadilo.

Hubert: Dobrý den. Ne nevadilo klidně se ptejte.

DC: Tak to jsem ráda. Kdyby jste se nám mohl na začátku představit a říct něco krátce o sobě.

Celý článek...

 

Rozhovor s Andreou Kroftovou

dlouholetou chovatelkou morčat (CHS AndyMar) a předsedkyní ZO chovatelů morčat a jiných hlodavců

Dobrý den, především vám chci poděkovat, že jste si na nás udělala čas. Myslím, že nelze začít rozhovor s dlouholetou chovatelkou a předsedkyní ZO Chovatelů morčat jinak, než tím, že se zeptám, jak jste se dostala k chovu morčat. Můžete se tedy ohlédnout a říci nám, co vás k chovu přivedlo, zda jste také začínala od „zverimexáčka“ nebo jste měla to štěstí a už vaše první morče bylo čistokrevné?

Vzhledem k tomu, že pocházím z vesnice, kde se od nepaměti chovala drobná hospodářská zvířata, především králíci, neměla jsem nikdy ke zvířatům daleko. Často se stávalo, že nějaký malý ušák skončil jako mazlík v dětském pokojíku. Ale opravdového "pokojového mazlíčka" jsem od rodičů dostala ve 4 letech. Byl to „sameček“ křečka syrského. Za dva dny tento porodil 14 mladých:o) Úměrně věku rostl jak počet, tak velikost chovaných mazlíků "zverimexáčků".... křečíci, křečci, morčata, pětikiloví "zakrslí" králíčci a pes Lusina. 
Na svoje první "značkové" morče jsem narazila v inzerátu. Byl to rex, jmenoval se Norick, narodil se v CHS Metropol Martiny Kletečkové a psal se rok 2002. 

Tak jste si tedy pořídila prvního rexe a následovala první samička, první odchov, první výstava, první pohárek…? V jakém to bylo pořadí a na co z těch začátků nejraději vzpomínáte?

Celý článek...

 

Rozhovor s Yarismem vom Dreiländereck

z CHS od Evelíny

Před nedávnem jsme navštívili Yarisma vom Dreiländereck a on byl tak laskavý a poskytl nám rozhovor. Než jsme jej však stačili uveřejnit, donesla se nám smutná zpráva o tom, že se Yarismo dnes ráno už nevzbudil. Se svolením jeho majitelky vám tedy přinášíme rozhovor s ním, jako vzpomínku na zakladatele chovu černo-bílých dlouhosrstých morčat v ČR a úspěšného výstavního šampióna.

Vyrušili jsme na zaslouženém odpočinku Yarismo vom Dreiländereck v CHS Od Evelíny. Děkujeme, že jste nás přijal, nebudeme vás dlouho zdržovat. Mohl byste nám říci něco o sobě?

Celý článek...

 

Rozhovor s Lenkou Fuksovou z chovatelské stanice De Grande

DCnaxy: Můžete nám říct, jak jste se dostala k morčatům a jejich chovu?

deGrande: O morčatech s průkazem původu jsem se poprvé dozvěděla na psím táboře Agility od slečny, která morčata s PP chovala. Myšlenka chovu morčat s PP mě ihned zaujala, proto jsem se neúnavně vyptávala na všechny detaily a podrobnosti. Tábor skončil v srpnu a v září mi slečna telefonovala, že by pro mě měla nabídku v podobě dvou morčátek. Samozřejmě jsem souhlasila a za pár dní mi v krabičce přicestovala červená coronetka Helen a červený šimlík texlík Yan, rodiče mé Angelíny de Grande, zakladatelky našeho chovu.

DCnaxy: Takže jste začínala chov morčat rovnou s čistokrevnými? Nikoliv jako většina chovatelů od "zverimexáčka"?

Celý článek...

 

Rozhovor s Thomasem Brunnerem - švýcarským posuzovatelem a chovatelem

9. speciální výstavu morčat v Praze navštívil švýcarský posuzovatel morčat pan Thomas Brunner. Dva dny jsem sledovala jeho práci a postupně se mi v mysli vynořovala řada otázek týkajících se jeho „povolání“. Protože však nebylo dostatek času, abych se Thomase na všechno zeptala, rozhodla jsem se, že s ním udělám online interview. Přibyly i nějaké dotazy od chovatelské veřejnosti a já doufám, že také čtenáře Daily Cavy, chovatele a případně i posuzovatele bude tento rozhovor zajímat :o)
Rozhovor v původním německém znění naleznete níže na této stránce.

Ahoj Thomasi, je to od tebe opravdu velmi milé, že jsi ochoten podělit se s námi o své zkušenosti :o) Koncem srpna jsme měli možnost vidět tě při práci na pražské speciální výstavě morčat. Od koho vlastně přišla nabídka, abys na této výstavě posuzoval?

Celý článek...