Rozhovor s Thomasem Brunnerem - švýcarským posuzovatelem a chovatelem

9. speciální výstavu morčat v Praze navštívil švýcarský posuzovatel morčat pan Thomas Brunner. Dva dny jsem sledovala jeho práci a postupně se mi v mysli vynořovala řada otázek týkajících se jeho „povolání“. Protože však nebylo dostatek času, abych se Thomase na všechno zeptala, rozhodla jsem se, že s ním udělám online interview. Přibyly i nějaké dotazy od chovatelské veřejnosti a já doufám, že také čtenáře Daily Cavy, chovatele a případně i posuzovatele bude tento rozhovor zajímat :o)
Rozhovor v původním německém znění naleznete níže na této stránce.

Ahoj Thomasi, je to od tebe opravdu velmi milé, že jsi ochoten podělit se s námi o své zkušenosti :o) Koncem srpna jsme měli možnost vidět tě při práci na pražské speciální výstavě morčat. Od koho vlastně přišla nabídka, abys na této výstavě posuzoval?

Na výstavě v Mnichově mě oslovila Andrea Kroftová a Petr Tejml, jestli bych nechtěl na pražské výstavě posuzovat, což mne velmi potěšilo a hned jsem jim to i slíbil.

Doslechla jsem se, že hned po pražské výstavě jsi odjel posuzovat do Německa. Skoro to vypadá, jako bys v zahraničí posuzoval dost často. V jakých zemích Evropy jsi už působil jako posuzovatel?

Ano, je to tak, odjel jsem posuzovat do německého města Zerbst. Dokonce jsem tam znovu potkal některé známé tváře z Prahy :o) 
Dosud jsem posuzoval jen v německy mluvících zemích, tzn. v Německu, Rakousku a samozřejmě ve Švýcarsku.

Kde a která výstava se ti líbila nejvíc?

Každá výstava je něčím jiná a líbily se mi všechny. Každé z nich bych se klidně zúčastnil i příště. Ale nejlépe zorganizovaná výstava byla ta pražská! Žasl jsem, jak bylo vše detailně zorganizováno. Organizačnímu týmu skládám velkou poklonu!

Jak bys ohodnotil kvalitu evropského chovu? Která země má dle tvého mínění a zkušeností nejlepší chovatele a zvířata?

Tahle otázka je nejtěžší: v každé zemi se najdou překrásná zvířata, ale i taková, která výstavnímu standardu moc neodpovídají. Stejně tak jako v každé zemi jsou ambiciózní chovatelé/chovatelky ?

A jak se ti líbí naše česká morčata? Chov čistokrevných morčat u nás nemá příliš dlouhou tradici, jen přibližně 10 let. Myslíš si, že i přesto se můžeme pochlubit kvalitním chovem a zvířaty ve srovnání s ostatními zeměmi?

Příjemně mě překvapila velmi dobrá kvalita vystavovaných zvířat. Jen tak dál :o)

Co bys doporučil našim českým chovatelům, co se týče přípravy zvířete na výstavu? Neměl bys v zásobě nějaké rady a tipy? :o)

Je velmi důležité, aby zvířata přicházející na posuzovatelův stůl byla upravená a čistá. Také aby se při posuzování chovala klidně, což je třeba natrénovat doma. Při přípravě je také důležitá péče o srst, tzn. např. u plemen US teddy a rex je třeba odstranit starou srst a u hladkosrstých přečnívající srst vytrhat. Tím zvíře dost zaboduje a také posuzovatelův první dojem z něho je ihned lepší.

Vzpomínám si na jednu historku z výstavy – zvíře jedné chovatelky bylo diskvalifikováno, protože údajně mělo obarvenou srst. Chovatelka se bránila, že pouze použila šampon, který barvu zvířete zvýrazní, ale že se nejedná o žádnou barvu. Kde tedy leží hranice, kterou chovatel při úpravě barvy srsti nesmí překročit?

Dle mého názoru je za touto hranicí používání jakékoli chemie. Takové trápení zvířete je podle mne zbytečné, je to přeci živá bytost a pokud je morče špinavé, je třeba tuto špinavou srst ostříhat a pro příště úzkostlivě dbát na čistotu. Toto si chovatel musí ohlídat a ne nechat za svou chybu platit morče, protože on předtím zanedbal péči.

A teď už se dostáváme k tvé osobě :o) Zajímalo by mne, co tě vedlo k tomu, že ses stal posuzovatelem? Předpokládám, že jsi také chovatel - máš tedy vlastní chov? Mohl bys nám o něm něco prozradit?

Můj chov začal tak, že jsem měl dvě morčata, a zničehonic jich bylo více ? Tak jsem přišel na chuť chovu čistokrevných morčat. Jezdil jsem na výstavy do Holandska a Anglie a vždy jsem si přivezl nějaké to chovné morče :o) 
K posuzování jsem se po pár letech dostal prostřednictvím našeho švýcarského klubu morčat. Stále mě to velmi baví. 
Z osobních důvodů jsem bohužel musel svůj chov zredukovat. Dnes mám 3 chovné skupiny - plemeno US teddy, hladké černé a hladké dalmatiny – asi tak 40 morčat.

Kdy jsi s chovem začal? Pamatuješ se ještě na své první morče?

Ano, když mi bylo 7 let, dostal jsem párek rozcuchaných morčátek, byli to kříženci rozet. S chovem jako takovým jsem začal roku 1990.

Určitě jsi také úspěšný chovatel – nechceš se nám trochu pochlubit se svými úspěchy? :o)

Nemám ve zvyku se chlubit :o) Ale několik mých samců i samic už získalo ocenění „Best of Show“ (nejlepší morče výstavy).

Chovatel se musí velmi snažit, aby vypěstoval zvířata odpovídající standardu. Jak se mu to podařilo, to na výstavě posoudí posuzovatel. Co všechno se posuzovatel musí naučit?

Důležitým předpokladem je důkladná znalost znaků jednotlivých plemen a je třeba vědět, jaké jsou mezi těmito plemeny rozdíly. Posuzovatel by také měl „obtížně chovatelná“ plemena posuzovat mírněji, protože jinak by se do jejich chovu nikdo nechtěl pouštět a řada těchto plemen by pak vymizela, což by byla veliká škoda!

Co bylo nejtěžší se naučit? A co tě na tvé „práci“ baví nejvíc?

Nejtěžší bylo naučit se zachovat „pokerface“, když se mi na stůl dostane nádherné zvíře :o) 
A baví mne to proto, že morčata nadevše miluji a také přitom poznávám spoustu nových milých lidí.

Které plemeno se ti líbí nejvíc? Jaká je tvá nejoblíbenější barva? A jaké plemeno posuzuješ nejraději? :o)

Líbí se mi všechny rasy :o) Ale v současné době jsou mými favority US teddy a hladkosrstá morčata. Nejraději mám morčata v červené barvě.

Je o tobě známo, že morčata neboduješ – necháš si přinést všechna morčata z určité kategorie a z těch pak vybereš nejlepší (případně druhé a třetí nejlepší) zvíře. Stává se ti často, že se nemůžeš rozhodnout mezi dvěma šampiony? A pokud ano, jak to řešíš? :o)

To se mi stává velmi často, ale co bych to byl za posuzovatele, kdybych se neuměl rozhodnout :o) V takovém případě přijdou na řadu detaily, jako například prezentace – jak chovatel zvíře na výstavu připravil.

Mám na tebe ještě pár otázek jakožto na chovatele – jaký je tvůj názor na příbuzenskou plemenitbu? Někdy chovatelé volí tento postup, aby podpořili znaky plemene; probíhá však mnoho diskuzí, jestli je to vůbec správné. Co ty o tom soudíš?

Myslím, že je to důležitý chovatelský postup, protože příbuzenské linie potom zachovávají dobrý genetický materiál. Velmi dobře je to vidět v chovu králíků, jakých úžasných výsledků bylo pomocí příbuzenské plemenitby dosaženo. Samozřejmě je s tím spojeno riziko genetických vad a pokud se tyto projeví, musí chovatel tak jako tak takový chov ukončit – v zájmu zvířat a také v zájmu budoucích majitelů, ať již chovatelů nebo těch, kdo chovají morčata jen pro své potěšení jako mazlíky.

Zajisté sis také všiml, že u nás v České republice právě prožíváme „skinny-boom“. Chovají chovatelé skinny morčata i ve Švýcarsku? Například v Německu chov skinny morčat většina lidí striktně odmítá. Jaký je tvůj názor na chov naháčů?

Ne, ve Švýcarsku nikdo skinny morčata nechová. Proti jejich chovu nic nenamítám, ale měli by být kříženi jen v rámci svého plemene. Potom bych v tom neviděl žádný problém.

Stejně jako skinníci jsou u nás oblíbená i saténová morčata. Ale s těmi bývají také spojeny jisté problémy – všeobecně se soudí, že příliš často trpí osteodystrofií (tzv. nemocí saténových morčat). Zakázal bys chov saténových morčat nebo si myslíš, že ta situace není tak vážná?

Ne, nejsem zastáncem zákazu chovu saténů. I u nás se vyskytly nějaké případy osteodystrofie, ale nebylo jich mnoho. Mnoho chovatelů má zdravá zvířata, která se dožívají normálního věku. Chov saténů u nás není zakázán.

Myslím, že je načase ukončit tenhle křížový výslech :o) Moc děkujeme, že sis dal tu práci a na všechny naše otázky odpověděl. A pokud bys snad měl nějaké dotazy na nás, také ti je rádi zodpovíme :o) Ještě jednou moc děkujeme a přejeme ti hodně úspěchů v chovu a ať tě práce posuzovatele těší! A možná zase někdy na viděnou :o)

Já ještě jednou srdečně děkuji, že jsem měl možnost posuzovat vaše česká morčata. Velmi se mi to líbilo a oceňuji tu báječnou výstavní atmosféru. Na Prahu nikdy nezapomenu :o)

DCuj 
19.10.2008

Prostor pro Vaše vzkazy pro Thomase je na našem fóru, určitě mu je zprostředkujeme.


Interview mit Thomas Brunner

Die neunte spezielle Meerschweinchenausstellung in Prag besuchte der schweizerische Preisrichter Herr Thomas Brunner. Zwei Tage schaute ich ihm beim Richten zu und auf einmal hatte ich mehrere Fragen zu diesem „Beruf“. Da leider wenig Zeit für meine Fragen war, entschied ich mich, mit Thomas ein Online-Interview zu machen. Ich hoffe, dass auch unsere Leser, Züchter und auch Preisrichter dieses Gespräch sehr interessant finden :o)

Hallo, Thomas, es ist wirklich sehr nett von Dir, dass Du mit uns Deine Erfahrungen teilen möchtest :o) Ende August hatten wir die Möglichkeit, Dich bei der Arbeit auf der Meerschweinchenausstellung zu sehen. Von wem kam das Angebot, die Schweinchen in Prag zu richten?

Andrea Kroftova und Peter Tejml haben mich bei der Ausstellung in München angefragt, ob ich die Pragershow richten würde, was mich sehr erfreut hat und auch gleich zugesagt habe.

Ich hörte, dass Du gleich nach der Prager Ausstellung nach Deutschland fuhrst, um auch dort zu richten. Sieht so aus, dass Du ziemlich oft im Ausland richtest. In welchen europäischen Ländern warst Du schon als Preisrichter tätig?

Ja stimmt, meine nächste Richtertätigkeit war in Zerbst. Da habe ich auch wieder einige bekannte Gesichter aus Prag getroffen :o) 
Bisher war ich im deutschsprachigen Raum zum Richten, d.h. in Deutschland, Österreich und natürlich in der Schweiz.

Wo und welche Ausstellung gefiel Dir am meisten?

Jede Ausstellung ist anders und jede hat mir gut gefallen. Würde bestimmt bei jeder gerne wieder hingehen!! Die am Besten organisierte Show, ist die Pragershow!! War erstaunt, wie auf jedes Detail geschaut wurde! Dem Organisationteam ein riesen Kompliment!!

Wie würdest Du die Qualität der europäischen Zucht bewerten? Welches Land hat Deiner Meinung und Erfahrung nach die besten Tiere und Züchter?

Diese Frage ist die Schwerste: Es hat in jedem Land super schöne Tiere und auch nicht so tolle für die Show! Wie auch ehrgeizige Züchter/innen .o)

Und wie gefielen Dir unsere tschechischen Schweinchen? Die Rassenschweinchenzucht hat bei uns keine lange Tradition, nur etwa 10 Jahre. Meinst Du, dass wir trotzdem qualitätsvolle Tiere und Zucht im Vergleich zu anderen Ländern haben?

War sehr erstaunt über die mehrheitlich sehr gute Qualität der Tiere. Macht weiter so :o)

Was würdest Du unseren tschechischen Züchtern empfehlen, was die Vorbereitung der Tiere für eine Ausstellung betrifft? Hättest Du einige Tipps & Tricks für uns? ?

Es ist einfach wichtig, dass die Tiere sauber und gepflegt auf den Richtertisch kommen! Das die Tiere ruhig sind, was man zu Hause üben muss. Für die Vorbereitung ist auch sehr wichtig, die Haarpflege; d.h. bei Teddy und Rexen, das Fell von alten Haaren befreien und die Kurzhaar ausgrannen. Dies holt schon von vielen Punkten auf und macht gleich einen anderen ersten Eindruck auf den Richter.

Ich erinnere mich an eine Ausstellungsgeschichte – das Tier einer Züchterin wurde disqualifiziert, weil die Züchterin angeblich dem Tiere das Fell gefärbt habe. Die Züchterin wehrte sich, dass sei nur ein Shampoo, das ermöglicht, damit die Fellfarbe schön emporkommt, und es sei keine Farbe. Wo liegt die Grenze, wie die Züchter das Fell eines Tieres „verbessern“ können?

Meiner Meinung nach liegt die Grenze, sobald man Chemie ins Spiel bringt. Das Tier quälen hat für mich keinen Sinn, es ist ein Lebewesen und wenn es verschmutzt ist, muss man die Haar schneiden und nachher auf genaue Sauberkeit achten. Dies muss der Züchter erfüllen und nicht das Tier bezahlen lassen, wenn er nachlässig war mit der Sauberkeit!

Jetzt kommen wir schon zu Deiner Person :o) Mich würde interessieren, was Dich dazu führte, Schweinchenpreisrichter zu werden? Ich nehme an, dass Du auch Schweinchenzüchter bist – hast Du Dein eigenes Meerschweinchenzucht? Könntest Du uns bitte Deine Zucht näher vorstellen?

Meine Zucht begann mit zwei Tieren und auf einmal war da einige mehr? So kam ich auf den Geschmack Rassenmeerschweinchen zu züchten. Schnell war ich an Show`s in der Niederlande und England! Immer mit einigen guten Zuchttieren im Gepäck :o) 
Durch unser Schweizer Verein kam ich nach einigen Jahren zur Richtertätigkeit, was mir auch sehr viel Spass macht. 
Leider musste ich aus privaten Gründen meine Zucht verkleinern. Heute habe ich noch 3 Zuchtgruppen US-Teddy, Schwarze und Dalmatiner, so ca, 40 Tiere.

Wann hast Du mit der Schweinchenzucht begonnen? Erinnerst Du Dich noch an Dein erstes Meeri?

Ja mit 7 Jahren habe ich meine ersten beiden Strubbeli (Rosettenmischlinge) bekommen. 
Meine Rassenmeerschweinchenzucht startete ich 1990.

Bestimmt warst Du auch erfolgreich – möchtest Du nicht mit Deinen Zuchterfolgen ein bisschen prahlen? :o)

Lach, ist nicht meine Art zu prahlen. Es gab da schon den oder die Best of Show.

Ein Züchter muss sich viel bemühen, um die dem Standard entsprechenden Tiere zu züchten. Wie es ihm geling, beurteilt dann auf einer Ausstellung der Preisrichter. Was alles muss so ein Preisrichter lernen?

Wichtig Voraussetzung ist die Rassen ganz genau zu kennen und wo die grossen Defizite liegen bei den verschiedenen Rassen. Man soll die schwer zu züchtenden Rassen !milder! Bewerten, weil ansonsten die schwierigen Rassen immer mehr verschwinden, dass wäre echt schade!

Was war für Dich am schwierigsten zu lernen? Und was gefällt Dir an Deiner „Arbeit“ am meisten?

Mein Gesichtausdruck zu verheimlichen, wenn ein schönes Tier auf den Tisch kommt :o) 
Liebe über alles die Meeri und lerne viele nette Menschen kennen.

Welche Schweinchenrasse gefällt Dir am meisten? Hast Du eine Lieblingsfarbe bei Meeris? Und welche Schweinchenrasse richtest Du am liebsten? ?

Jede Rasse :o) aber Favoriten sind im Moment die US-Teddy und Glatthaar. 
Meine Lieblingsfarbe ist Rot.

Es ist von Dir bekannt, dass Du den Schweinchen keine Punkte erteilst – Du lässt Dir alle Schweinchen aus der bestimmten Kategorie bringen und wählst das Beste (bzw. zweit- und drittbeste). Kommt es häufig vor, dass Du Dich zwischen 2 Champions wirklich nicht entscheiden kannst? Was machst Du denn dann? :o)

Dies kommt sehr oft vor, aber ich wäre kein Richter, wenn ich mich nicht entscheiden könnte :o) Da kommen Feinheit zur Anwendung, wie auch die Vorbereitung des Tieres vom Züchter.

Und noch ein paar Fragen an Dich als Züchter – was hältst Du von dem Züchtungsverfahren, wann die „verwandten“ Tiere (d.h. aus einer Zuchtlinie) verpaart werden? Manchmal wird es so gemacht, um z.B. ein bestimmtes Rassenmerkmal zu stärken; es wird aber auch viel davon diskutiert, ob es überhaupt richtig ist. Wie ist Deine Meinung?

Sehr wichtig, Liniezuchten sichern gutes Erbmatrial. Man soll nur bei den Kaninchenzuchten sehen, wie die mit Liniezuchten sehr gute Ergebnisse erzielen. 
Aber es können auch genetische Fehler aufgedeckt werden und dann muss man so oder so mit den Zuchttieren aufhören zu züchten. Im Sinne der Tiere und wenn man sie weiter abgibt an Züchter oder Liebhaber.

Bestimmt hast Du auch gemerkt, dass es bei uns in der Tschechischen Republik ein „Skinny-Boom“ gibt. Werden die Skinnys auch in der Schweiz gezüchtet? In Deutschland z.B. werden Skinnys sehr streng abgelehnt. Was hältst Du von der Skinnyzucht?

Nein in der Schweiz werden keine Skinny gezüchtet! 
Bin kein Gegner der speziellen Skinny, aber ich denke man muss sie strikte trennen, von den anderen Rassen. Dann sehe ich keine Probleme.

Sowie Skinnys, sind auch Satinmeerschweinchen bei uns sehr beliebt. Doch zu diesen Schweinchen gehören auch Probleme – allgemein wird behauptet, dass die Satinschweinchen zu oft unter Ostheodystrophie (Satinmeerschweinchenkrankheit) leiden. Bist Du dafür, die Zucht von diesen Schweinchen zu verboten, oder meinst Du, dass die Situation nicht so schlimm ist?

Nein, bin ein Gegner dieses Verbot. Gibt bei uns auch Fälle von Ostheodystrophie, aber wenige. Viele haben auch gesunde, alte Tiere. Bei uns ist es nicht verboten Satinmeeri zu züchten.

So, ich meine, es ist an der Zeit, das Kreuzverhör endlich zu beenden ? Vielen Dank, dass Du Dir die Mühe gabst, unsere neugierigen Fragen zu beantworten. Und hättest Du auch Fragen an uns, gerne würden wir sie Dir beantworten :o) Noch einmal danke schön und wir wünschen Dir viele Züchtererfolge und viel Spaß bei Deiner Arbei! Und vielleicht einmal auf Wiedersehen :o)

Nochmals vielen herzlichen Dank, dass ich eure Tiere richten durfte! Es hat mir sehr viel Spass gemacht und es war eine super tolle Atmosphäre bei euch! Werde Prag nie vergessen :o)