Rozhovor s Andreou Kroftovou

dlouholetou chovatelkou morčat (CHS AndyMar) a předsedkyní ZO chovatelů morčat a jiných hlodavců

Dobrý den, především vám chci poděkovat, že jste si na nás udělala čas. Myslím, že nelze začít rozhovor s dlouholetou chovatelkou a předsedkyní ZO Chovatelů morčat jinak, než tím, že se zeptám, jak jste se dostala k chovu morčat. Můžete se tedy ohlédnout a říci nám, co vás k chovu přivedlo, zda jste také začínala od „zverimexáčka“ nebo jste měla to štěstí a už vaše první morče bylo čistokrevné?

Vzhledem k tomu, že pocházím z vesnice, kde se od nepaměti chovala drobná hospodářská zvířata, především králíci, neměla jsem nikdy ke zvířatům daleko. Často se stávalo, že nějaký malý ušák skončil jako mazlík v dětském pokojíku. Ale opravdového "pokojového mazlíčka" jsem od rodičů dostala ve 4 letech. Byl to „sameček“ křečka syrského. Za dva dny tento porodil 14 mladých:o) Úměrně věku rostl jak počet, tak velikost chovaných mazlíků "zverimexáčků".... křečíci, křečci, morčata, pětikiloví "zakrslí" králíčci a pes Lusina. 
Na svoje první "značkové" morče jsem narazila v inzerátu. Byl to rex, jmenoval se Norick, narodil se v CHS Metropol Martiny Kletečkové a psal se rok 2002. 

Tak jste si tedy pořídila prvního rexe a následovala první samička, první odchov, první výstava, první pohárek…? V jakém to bylo pořadí a na co z těch začátků nejraději vzpomínáte?

Po prvním rexovi, následovala naše první výstava (shodou okolností 3. speciální výstava morčat). Byli jsme prostě zvědaví, jak to na takové morčecí výstavě chodí. Norick si odvezl nadílku 87 bodů a svoji první partnerku Marilyn Metropol. První odchov se nám narodil 1. prosince, 2 holčičky Ariel a Azur a k prvnímu pohárku zůstávala ještě pěkně dlouhá cesta. Z tohoto období nejraději vzpomínám na návštěvy u kamarádky Martiny Kletečkové z Libiše, od které jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí ze světa "značkových" morčat a která mě dodnes nepřestává udivovat svými encyklopedickými znalostmi z partnerských vztahů svých morčat (tzn. "Kdo s kým žije, které dítě je čí a podobně").

Takže jste měli za sebou první výstavu a první odchov (k pohárkům se ještě vrátíme později) a morčata vás naprosto uchvátila :-) Ale ne každý, koho morčata uchvátila, se dostal v ZO až na post nejvyšší. Jak se vám „přihodilo“ toto?

Na počátku roku 2002 jsem se stala členkou ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. Na první výstavě jsem poznala organizátory výstavy Petra Tejmla, Petru Švarcovou, Helenu Heráňovou a první posuzovatelku morčat v ČR Zdenku Skopalovou. V květnu 2003 následovala první "importní" výstava ve Frankfurtu, kde jsme se blíže poznali s rodinou Mydlářovou a Radanou Zachovou. Na členské schůzi na podzim roku 2003 odstoupili všichni členové bývalého výboru. Náhle šlo o zrušení ZO nebo o volbu nového výboru. Jak už to bývá, nikdo najednou aktivitou příliš nesršel. A tak se tedy stalo, že se řadové členky Andrea Kroftová, Petra Mydlářová a Petra Tiefenböcková domluvily. Staly se prozatímním výborem, který byl zvolen na následující členské schůzi.

Cesty osudu jsou nevyzpytatelné i mezi morčaty a morčatáři… A teď zpátky k těm pohárkům – přiznám se čtenářům, že jsem u vás před nějakou dobou byla a pohárků se vám tam blýskala pěkná řádka a doplňovaly je spousty kokard. Který pohárek byl první a kterého si za svojí výstavní kariéru ceníte nejvíce? (A vůbec – řekněte nám něco více o své výstavní kariéře.)

První "pohárek" získal bílý červenooký rex Risotto Toffee Paradiso z našeho prvního importu, na Speciální výstavě morčat v roce 2003 ve třídě rexů. Mimochodem Risotto 6.6. oslavil své šesté narozeniny. Nedá se říci, že by pro nás byl nějaký pohárek cennější než než jiný - ke všem se váže nějaká vzpomínka, u všech vám něco utkví v hlavě. Třeba na naší první výstavě v Röhrsdorfu se Xantee AndyMar a Elišce Savonnier (chovatel a majitel Petra a Milan Mydlářovi) povedlo získat třetí místa Best in show v anglickém standardu i standardu OMNC a následné předávání cen jsme dokázali tak "ozvučit", že dodnes vzpomínají :o) 
Následovaly další výstavy v Čechách s importy, později i s vlastními odchovy - Lysá, Praha, Brno, Česká Lípa, Náchod, Rychnov, Olomouc ... V roce 2005 jsme jeli poprvé sbírat zkušenosti k našim saským sousedům na výstavu do německého Chemnitzu a později přibyl Cottbus, Neukirch, Röhrsdorf, Pöhsig, Zerbst, Mnichov (mnohé z nich navštěvujeme již pravidelně), rakouský Tulln, rakouský šampionát v Laa an der Thaya a holandské výstavy v Apeldoornu v loňském roce a letos Evropská výstava hladkých morčat v Twello. V roce 2004 jsme se zúčastnili XXIV.Evropské výstavy v Praze a v roce 2006 XXIV. EV v Lipsku.

Když tak často a pravidelně jezdíte do zahraničí – vidíte nějaký významný rozdíl mezi chovem čistokrevných morčat v zahraničí a u nás? Jací jsou tamní chovatelé?

Na výstavách se setkáváme s velmi přátelskými a vstřícnými lidmi, ochotnými podělit se o „některé“ zkušenosti ze svého chovu. Překvapilo nás, že většina chovatelů je o generaci starší než my. Je to dáno tím, že chovatelství u našich sousedů má delší tradici. Samozřejmě je i spousta chovatelů naší "věkové kategorie", ale třeba náctiletí chovatelé, kteří u nás tvoří ne-li většinu, tedy téměř polovinu ZO, třeba v Holandsku zcela chybí. 
Chovatelé v Německu jsou organizováni v několika různých klubech. Není tam jednotný standard, žádná centrální plemenná kniha ... Co klub, to vlastní standard (některé standardy jsou příliš benevolentní např. standard VDRZ, zatímco standardy MFD a OMNC patří mezi přísnější a jsou srovnatelné s naším), každý má jiné uznávací řízení, jiné podmínky chovu atd. Dle rozhovorů s chovateli mezi jednotlivými kluby zrovna přátelská atmosféra nepanuje. Když jsme přijeli poprvé vystavovat, všichni byli milí a přátelští a nikdo nás nebral příliš vážně. Všichni byli zvědaví, co vlastně z přenosek vytáhneme. Nyní po téměř třech letech již (naše a vůbec) česká morčata budí zasloužený respekt. 
Stejná situace se opakovala i loni v Rakousku. Nejdříve si nás "oťukávali" na malé „stolní výstavě“ v Tullnu u Vídně. Také než opravdové konkurence se spíše báli, co vlastně přivezeme, aby to vůbec mělo 4 nohy:o) Teprve poté jsme se mohli přihlásit na rakouský šampionát v Laa an der Thaya, který byl do té doby pro zahraničí uzavřen. 
V Holandsku jsme byli už popáté, ale vystavovali jsme na výstavě podruhé. Přeci jenom je to kus cesty. Chovatelé a vystavovatelé nás velice hezky přijali, před výstavou nám dokonce radili, jak morčata na výstavu připravit. Díky přímořskému klimatu s malými výkyvy teplot má většina chovatelů svoje chovy buď přímo venku nebo v zahradních domcích. Na výstavách panovala super atmosféra, ale přeci jen je vidět určitá soutěživost někdy i řevnivost mezi jednotlivými chovateli i debaty jak to, že to naše zvíře má jen SG+ a to vedle F, když je jasně v horší kondici?? Přeci jen v tomhle se příliš nelišíme :o) 
Při srovnání výstav v jednotlivých zemích mi nedá abych nepoukázala na zdravotní stav a kondici vystavovaných a prodávaných morčat. Zatímco v Německu jsou na každé výstavě pořádány hony na všenky a v případě zjištění jakéhokoliv zdravotního problému vystavovatel nesmí vystavit žádné zvíře ze své CHS, aby neohrozil ostatní. Pořadatelé v Rakousku a Holandsku si s tím hlavu tolik nelámou, jako u prodejních zvířat tak u výstavních.

Zaujala mě ta mnohost klubů v Německu. Myslíte, že by bylo (teoreticky) možné, aby i v ČR vznikla nějaká další organizace sdružující chovatele morčat? (Teoreticky píšu záměrně - vím, že se lidé do funkcí ve stávajícím klubu moc nehrnou, tak ani moc nepředpokládám, že by se někomu chtělo dát si tu práci a založit si klub vlastní :o)) 
A když už jsme u toho porovnávání - vidíte nějaké rozdíly mezi chovateli a atmosférou v chovatelské veřejnosti dnes a v dobách začátků klubu?

Teoreticky to určitě možné je, např. založit občanské sdružení zcela nezávislé na ČSCH nebo další specializovanou organizaci přímo řízenou UOK ČSCH a nebo založit odbor při okresní organizaci. Myslím, že s tím, jak narůstá počet organizovaných zájemců o chov, tak dříve nebo později tyto nové organizace nebo kluby vzniknou. Ještě spíše si myslím, že v budoucnu dojde k rozdělení odbornosti drobných hlodavců a budou vznikat organizace přímo zaměřené třeba jen jednodruhově na morčata (příp. plemena), potkany nebo myšky. 
ZO CHMH je organizační složkou ČSCH a je přímo řízená ÚOK CHMH, která je zároveň členem Evropského svazu (EE) - sekce morčata. Tato možnost je dána pouze jednomu subjektu ze země a to je právě ČSCH. Díky tomu mají čeští chovatelé možnost účastnit se evropských výstav.

Atmosféru ZO CHMH znám od roku 2002, bylo pár členů - tedy atmosféra velice komorní - spíše parta než cokoliv jiného, výstavy se společně stavěly i bouraly, na výstavy do zahraničí se jezdilo sice jen na čumendu, ale několika auty najednou, stejně tak i později s výstavními morčaty - když mělo české morče v zahraničí úspěch - radovali se všichni z české "expedice". Tyhle časy jsou dnes jen nostalgickou vzpomínkou ... škoda.

Když jsme se dali do vzpomínání - na které z morčat, která prošla vaší chovatelskou stanicí nejvíce vzpomínáte? Kdybyste měla jmenovat jen jedno, které bylo něčím výjimečné - které by to bylo a proč?

Vybrat jedno jediné je velice těžké. Ale pokud bych měla vybrat jen jediné jméno, tak Xantee AndyMar. V jejím rodokmenu jsou jména Feivel aus dem Johannisthall nebo Fidus Toffeee Paradiso - pamětníkům ta jména možná budou povědomá - Fidus byl první černý tan a Feivel první stříbrný fox v ČR. Xantee, ač obklopena houfem bratrů a sester, se od samého začátku stala mazlíkem rodiny, první se hlásila o svou porci, poslední se večer loučila. Vyrostla do krásy typové i barevné. Nyní již jsou požadavky na tříslové barvy velmi přísné, ale tenkrát to byla krasavice non plus ultra. Zúčastnila se 21 výstav, včetně dvou pražských speciálek nebo Evropské výstavy v Lipsku 2006. Umřela nám náhle 13. února 2007. Právě Xantee je na fotografii v logu naší CHS. 
Kdyby se vás, jakožto předsedkyně klubu chovatelů čistokrevných morčat, nějaký naprosto nezasvěcený laik zeptal, proč chovat čistokrevná morčata, proč jim dávat přednost před obyčejnými "voříšky", co byste mu odpověděla?

Pokud by se mě opravdu nějaký naprosto nezasvěcený laik takhle zasvěceně zeptal, odpověděla bych, že je čistě na každém jakou cestu si zvolí - zdali si vybere množinu Č, množinu M nebo půjde cestou průniku obou. Členství v ZO není vůbec podmíněno chováním čistokrevných zvířat, dokonce i v názvu je uvedeno Základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. Na mnoha výstavách u nás i v zahraničí bývají otevřeny třídy pro mazlíky, kde jsou hodnoceni posuzovateli nebo adepty na posuzovatele (u nás jsou mazlíci od ledna 2008 zahrnuti ve Standardu C).

Dovolím si teď jednu otázku trochu na tělo - jste předsedkyně klubu, vaši svěřenci jsou pravidelně úspěšní na zdejších i zahraničních výstavách, to znamená, že zřejmě musíte mít relativně širokou chovnou základnu, máte dceru s vlastní chovatelskou stanicí, pracujete... Jak to všechno zvládáte? Máte třeba čas ještě na nějaké jiné zájmy? A co dovolená? Odpočinete si vůbec někdy?

Je to hodně práce, starostí, ale i velká radost. Když se to tak vezme, zapojili jsme do tohoto našeho "koně" celou širou rodinu. Dcera Timea zná morčata od narození a moc ráda pomáhá při čištění, krmení i přípravě na výstavu. Své mazlíčky si pozná a zná je všechny podle jména. V budoucnu se jistě sama rozhodne, zda bude chtít chovat morčata nebo ne. Pravdou je, že se jí líbí téměř každé zvíře, které kde potkáme, takže do budoucna hledíme trochu s "obavami" :o) Musím přiznat, že nejvíce každodenní péče o morčata - čištění ubikací, krmení, focení a transport - má na starosti Martin. Mě čeká většinou předvýstavní příprava - koupání, fénování, česání, atd. A agenda ZO + plemenná kniha morčat a ÚOK. Pracovně jsme hodně vytížená, takže veškerý zbylý volný čas věnuji Timče. Jsem ráda za práci, kterou dělám, protože i to je můj koníček. Na naši poslední dovolenou si zřetelně pamatuji - byla to naše svatební cesta v únoru 2002 :o) Nyní na delší dovolenou nemáme dost dostatečně "skalního" příbuzenstva, které by tady s morčaty přečkalo.Takže jako kratší, zato častější dovolené bereme naše cesty na zahraniční výstavy. Tady je na místě poděkovat všem, kteří nám pomohli - díky Karino, Pavle, Kupino, Lenky T. , Savonniers. A samozřejmě bráchovi Tomovi, který skřípaje zuby nám většinou poskytuje svůj vozový park včetně navigace, což se mu ne vždy vyplácí – Tome díky za podporu!

Ještě bych se ráda zeptala na jednu věc - jste prakticky jediná chovatelská stanice - alespoň co já vím - která se zabývá chovem baldwinů. Můžete nám napsat něco o specifikách tohoto plemene a jaký si myslíte, že je důvod, že je tak málo rozšířené?

V roce 2005 se do naší CHS díky Jitce Rudolfové dostali Baldwini. V té době jsme již chovali plemeno skinny a já využila Jitčinu nabídku na společný import několika nepříbuzných zvířat. Zpočátku chov nebyl vůbec jednoduchý. Baldwini si museli zvyknout na naše klimatické podmínky. Ani první odchovy se nám moc nevydařily, rozpadla se nám chovná skupina. V té době jsem myslela, že s chovem Baldwinů skončím. když Jitka ukončila chov, nabídla mi svoje baldwiny a genová zvířata, ze kterých se mi podařilo utvořit další k sobě nepříbuzné skupiny. Za to jsem jí moc vděčná. Ale i tato situace nebyla východiskem na dlouhou dobu. Takže jsem po dopisování s chovatelkou z Holandska domluvila výměnu zcela nepříbuzných Baldwinů, měla také morčata importovaná z USA, ale výměna skončila tristně. Chovatelka ráda převzala baldwiny od nás a v zápětí je rozprodala po Holandsku. K nám se nepříbuzná zvířata vůbec nedostala. Nakonec se mi podařilo zjistit chovatelku Annet z CHS RUAN, která několik Baldwinů právě takto odkoupila. Domluvily jsme se na spolupráci a nedávno, při návštěvě Twella, jsme si přivezli samečka genového Baldwina jménem Angelo (černý s červenou), výměnou za genovou Baldwinku Sunny AndyMar. Sehnat nepříbuzného baldwina po Evropě je velice složité, cesta přes genová zvířata přísliš dlouhá a moc chovatelů se do toho nehrne. 
Momentálně se v ČR se zabývají chovem baldwinů 3 chovatelské stanice - naše CHS AndyMar, CHS Elegans a CHS Crystal Springs. Základem jejich chovu jsou odchovy z naší CHS. Snad tedy další nepříbuzná krev povzbudí české chovatele a začnou se více zajímat o toto u nás tak málo rozšíření plemeno. 
Baldwin je lysé morče, které se na rozdíl od skinnů rodí osrstěné a přibližně od 5. dne začíná srst ztrácet ve směru od hlavy přes bříško. Než mu opadají poslední chloupky, které se drží na zádi u některých jedinců skoro až do dvou měsíců, tak nejvíce připomíná dikobraza. Baldwini jsou zpravidla menší než skinny a jejich hlava je jemnější. Kůže je bez chloupků, takže na dotek působí gumovým dojmem. Mohou se vyskytnout chloupky na nártech, vousy na tvářích a bradě. U mladých při fázi opadávání srsti je potřeba čistit očička. Nemají řasy a lehce se jim do očí dostávají nečistoty a velice snadno by mohlo dojít k zánětu. Kůži není potřeba ničím mastit, tělo produkuje dostatek kožního mazu. Z chovatelských ubikací se nám nejvíce osvědčily plastboxy kvůli zamezení průvanu a udržení konstantní teploty. Jejich chov se neliší od chovu skinny - s poznámkou - kdo víc papá, ten víc kaká.

Co plánujete do budoucna? Na co se teď nejvíce těšíte?

V srpnu se bude konat v Praze na novém místě - v Sokolovně v Řepích - 9. speciální výstava morčat. Posuzována budou morčata standardu A, B i C a v sobotu bude jednodenní speciální výstava skinny a baldwinů. Všechny vás srdečně zvu a těším se na viděnou.

V rozhovoru jsme použili spoustu zkratek, tak na závěr poprosím ještě o jejich vysvětlení.

EE - Evropský svaz - sdružuje svazy z jednotlivých zemí, má i sekci morčat, kde je ČR právoplatným členem 
ČSCH - Český svaz chovatelů 
ZOCHMH - Specializovaná základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců - její název je zažitý jako klub morčat u nás i v zahraničí, www.klubmorcat.cz, i podle webových stránek 
ÚOK CHMH - Ústřední odborná komise chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců - vytváří standardy, podporuje přímo řízené specializované ZO, podílí se na pořádání výstav – web: www.rodent.cz nově ve výstavbě 
VDRZ, MFD a OMNC - německé kluby 
a MARTIN - manžel od 2.2.2002

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho štěstí do budoucna nejen v chovu.

DCnaxy 
18.6.2008