Interview s Hubertem

Redaktor Daily Cavy (dále jen DC):Dobrý den, chtěla jsem Vás, jako zástupce plemene skinny, požádat za redakci DailyCavy o krátký rozhovor. Pokud by Vám to tedy nevadilo.

Hubert: Dobrý den. Ne nevadilo klidně se ptejte.

DC: Tak to jsem ráda. Kdyby jste se nám mohl na začátku představit a říct něco krátce o sobě.

Hubert: Jsem morčecí kluk plemene skinny. Pocházím z českého chovu, ale mám zahraniční předky. Už jsem na světě nějaký ten pátek a ledacos už jsem viděl. Když jsem se narodil, moc nás skinny tady nebylo. Byli jsme "vzácní", každý nás chtěl mít. Tedy každý asi ne, ale to je teď jedno. 
Ani nevím kde začít... Narodil jsem se v chovatelské stanici, která dříve chovala jiná plemena morčátek, ale postupně jako mnozí přešla na skinny. Moje panička na mě tehdy čekala asi pět měsíců, než na ní došla řada v pořadníku. To byly časy. Nakonec se dočkala a já jel hooooodně dlouho do nového domova. Byl jsem druhým mazlíkem v rodině. Moje panička mi zcela propadla a stále jsem její jednička a miláček. Jsem hodně rád, že jsem se narodil už tak brzy a ne teď. Teď je úplně jiná doba.

CD: Jiná doba? Co tím máte na mysli?

Hubert: Chci tím říct, že dnes už to naše rasa nemá vůbec jednoduché. Tak rychle jako naše popularita závratnou rychlostí stoupala do nebes, tak stejně rychle padá dolů. Dříve se na skinny čekalo v pořadníku i několik měsíců a zájemci byli štěstím bez sebe, když se morčátka dočkali. Dnes jsou všude kvanta inzerátů na skinny morčata různého věku, které nikdo nechce. Tedy takových, co se špatně narodili.

DC: Špatně narodili? Jako do špatné rodiny?

Hubert: Ne, to ne, jen jejich vzhled neodpovídá momentálnímu trendu. Dříve mohl být skinny bílý, aguti nebo třeba modrý a zájemci je hýčkali jako největší poklady a doslova se o ně prali. Dnes je to tak, že pokud nejsi černý, nejsi tan, nebo dalmatin tak nejsi dost dobrý. Jooo ty jsi bílý? aguťák?? smůůůůla...

DC: To je vážně pravda?

Hubert: Ano je. Taky se mi tomu nechce věřit. Samozřejmě jsou i šťastlivci, co si navzdory "blbé" barvě a pohlaví najdou suprovní domov. S postupem času si začínám myslet, že tihle neatraktivní jsou na tom vlastně nejlépe. Mají totiž největší šanci, že si je někdo vezme jen tak, na mazlíka... z lásky. Ti atraktivní se bohužel velmi často stávají pouze továrnou na miminka a dárci spermatu. Takže ve finále se jim jejich barva stane prokletím.

DC: Tak to je velmi smutné. Proč myslíte že skinny tak upadají na popularitě?

Hubert: Nemyslím si že upadají, jen je "přeskinnováno". Když jsem byla malý, tak nás chovalo jen několik málo chovatelů. Dneska chová skinny kde kdo. To se taky podepsalo na našem exteriéru.

DC: Tohle asi ale nebude jediná příčina úpadku plemene....

Hubert: Ne to nebude. Pokusím se Vám to vysvětlit. 
V začátcích chovu skinny u nás bylo dovezeno z USA několik krásných chovných morčátek. To byli zakladatelé chovu u nás. Zájem byl veliký a odchovů málo. Když měl někdo třeba doma skinny kluka a na holčičku by čekal rok tak se rozhodl připustit skinna s hladkou samicí a vychovat si genové skinny. Na tom není nic špatného, spíš je to pro plemeno přínosem. KDYBY... Solidní chovatelé připouštěli se skinny jen kvalitní samice s PP většinou anglické hladké. Ale velká spousta lidí prostě pustila skinna na holky ze zverimexu. Z takovýchto spojení se rodili sice genoví skinny ale pochybné kvality. Republiku zaplavilo kvantum zverexových flekatých, "ušatých" holek se skinny genem. Většinou se jednalo o jedince vícebarevné často v kombinaci s aguti. 
No a na tomto perspektivním základu se rodili stejně strakatá, stejně "ušatá" miminka. Narozíl od svých maminek i nahaté. 
Bude trvat ještě hodně dlouho, než se u nás skinny ustálí na krásném, typu se standardníma velikýma ouškama bez zálomků.

DC: Tak to mají chovatelé, kterým není plemeno lhostejné, před sebou spoustu práce. Co by jste jim doporučil?

Hubert: Doporučil bych jim, aby se dívali na typ morčátka. Aby nechovali "ušouny" (malá stojatá ouška na vrchu hlavy). Aby volili barevně správné partnery. No zkrátka, aby napatlali nahé na nahé jen proto, že je náhé. 
Držím všem opravdovým chovatelům a všem morčátkům všechny drápky :-)

DC: Děkuji moc za Váš čas a doufám, že náš rozhovor bude přínosem pro české skinny morčátka.

DCiz
9.1.2008