O co se jedná?

Osteodystrofie je onemocnění spočívající v poruše metabolismu vápníku. Zjednodušeně při ní dochází k vyplavování vápníku z kostí a nahrazení kostní hmoty měkkou vazivovou tkání.
Měkké kosti pak působí morčeti bolest při přijímání potravy a při pohybu.

Jak jsem uvedla v úvodu - tato stránka se zabývá osteodystrofií v souvislosti se saténovým typem srsti.
Osteodystrofie je však nemoc postihující i jiné živočišné druhy a také morčata nesaténová. U nesaténových morčat budou projevy stejné, ale příčina poruchy metabolismu vápníku je jiná. K vysvětlování se necítím příliš povolaná, nejsem veterinář. Podrobnější vysvětlení obecných příčin osteodystrofie by Vám tedy poskytl spíše odborník. Mým záměrem na těchto stránkách je poskytnout informace o potvrzených případech u saténových morčat a pokusit se tu shromáždit informace, které by mohly pomoci chovatelům odhalit tuto nemoc a její dědičnost. Stručně jen tolik, že osteodystrofii obecně může způsobit porucha trávení nebo porucha ledvin - to konkrétně u Barbánka bylo krevními testy vyloučeno.

Nemoc byla popsána a sledována v zahraničí. Více o tom si můžete přečíst na jednotlivých stránkách, které jsem k této problematice našla.

Diagnozu lze určit jednoznačně pouze RTG snímkem lebky a dlouhých kostí, příznaky mohou chovatele na propuknutí nemoci pouze upozornit, diagnozu však na jejich základě určit nelze. Odpověď na otázku, zda satének trpí touto chorobou neposkytnou ani vyšetření krve či jiná speciální vyšetření.

Tato nemoc je bohužel neléčitelná, ani umělé dodávání vápníku nemůže zhoršování stavu zvrátit nebo pozastavit. Pozdější stadia nemoci jsou provázena silnými bolestmi, morče nemůže samo jíst ani se dost dobře pohybovat, je jen na chovateli, kdy se rozhodne jeho trápení ukončit.