Vítám Vás na neveselé stránce o onemocnění morčat s názvem osteodystrofie.

Před tím, než se pustíte do prohlížení stránek, prosím přečtěte si pár vět úvodem o tom, co mě vedlo k tomu, abych je vůbec vytvořila.

Co je na stránkách nového:

4.9.2007Doplnili jsme pár potomků po barbánčatech. Omlouvám se všem, kteří mi poskytli informace do sekce sledování saténů - vzhledem k tomu, že je to byl stále jen nepatrný vzorek saténů v ČR vůbec, průzkum v tomto směru jsem pozastavila, uvidím co dále.
Nicméně jsem usoudila, že máme již dostatečný odstup a dost informací, abychom mohli udělat jakýsi

dílčí závěr:

Podařilo se nám dohledat 11 přímých potomků Barbánka
z toho 5 saténů
na těchto 5 saténů připadají 3 případy osteodystrofie (2 us teddy z jednoho vrhu, samci, 1 samice angl. crestedka), další dvě jsou saténové samičky, obě žijí a nemají příznaky
vlastně jakoby mimochodem jsme zjistili další věc: 6 z oněch 11 barbánčat jsou samice a 4 z nich měly problematické porody, resp. odchovy mláďat (přičemž zbylé: 1 uhynula příliš mladá, aby vůbec mláďata měla, o odchovech druhé bohužel nemám informace)
a na závěr - 7 z těchto 11 dohledaných potomků Barbánka uhynulo před dosažením 2. roku života - z uhynulých je 5 nesaténů a 2 saténi
kromě těchto údajů jsme také zjistili, že jakýsi "preventivní" RTG snímek nemá smysl dělat - do projevení se příznaků se osteodystrofie na RTG nepozná
 
samozřejmě budeme saténky a barbánkovy potomky sledovat dále - zatím můžeme říct, že toto onemocnění dědičné je, nevíme, zda i přes SG na další generace; asi můžeme i konstatovat, že jím opravdu trpí pouze saténi; velký otazník se nám ale objevil nad problematickými odchovy nejen saténových samiček po Barbánkovi - jejich problémy jsou si natolik podobné, že na náhodou nevěřím
18.6.2007Bohužel máme informace o dalším Barbánčeti s potvrzenou osteodystrofií - Foebe. Mnohokrát děkuji majitelce, že nechala udělat RTG a potvrdit diagnozu u zkušeného veterináře.
9.5.2007Do sekce "Sledování příběhů dalších saténových morčat" jsem přidala první saténky, které se rozhodli jejich majitelé veřejně sledovat, pokud se chcete přidat, neváhejte a napište mi.
23.4.2007Zařadila jsem na stránky novou sekci "Sledování příběhů dalších saténových morčat" - mrkněte o co se jedná a pokud by vás tento nápad zaujal a chtěli byste se účastnit, tak neváhejte a napište mi.
16.4.2007Do věku, kdy hrozí projevení se osteodystrofie u saténků se dostala další Barbánkova saténová dcera Dreamy, přestože se u ní prozatím neprojevily prakticky žádné příznaky, rozhodly jsme se spolu s její majitelkou nechat udělat Dreamy RTG. Jeho výsledek nám však mnoho neřekl, neukazuje stoprocentně na osteodystrofii, ale ani její počáteční fázi nevyloučil.
Dreamy sledujeme, zatím její jediný problém je, že v klidu nadlehčuje pravou přední nohu, při chůzi však nekulhá, baští normálně i tvrdé věci, není nijak výrazně pohublá.
15.3.2007Krtečkův stav se neustále zhoršoval, majitelka se proto rozhodla ho nechat uspat.
březen 2007zpuštěny stránky
20.2.2007diagnostikována osteodystrofie u Barbánkova syna Krtečka (alias Ypsíka z Hvězdné)